Rýchla pomoc pri vysokom krvnom tlaku

Mávate občas vysoký krvný tlak? Často sa stáva, že nám krvný tlak stúpne pri rozčúlení, strachu, či mimoriadnej záťaži. Na jeho stúpanie však môže mať vplyv množstvo faktorov. Ako spoznáte, či máte vysoký krvný tlak a ako si v takýchto prípadoch pomôcť?

Príznaky vysokého krvného tlaku

Mnoho ľudí, ktorí majú problémy s vysoký krvným tlakom, o týchto problémoch ani netušia. Existujú však isté príznaky, ktoré v žiadnom prípade netreba ignorovať a signalizujú zvýšený krvný tlak. Vysoký tlak sa môže prejavovať neprimeranou únavou, závratmi, hučaním v ušiach, bolesťami hlavy a dokonca aj krvácaním z nosa.

Vysokým krvným tlakom môžete trpieť z dôvodu dedičnosti. Možných príčin je ale viacero. Dôvodom môže byť fajčenie a pitie alkoholu. Ak máte podozrenie na vysoký krvný tlak, okamžite s týmito zlozvykmi skoncujte! Čo ho ešte môže spôsobovať? Nadváha, stres alebo napríklad aj zlá životospráva a prehnané solenie. Môže však byť aj sprievodným znakom iných vážnych ochorení. Pri vysokom krvnom tlaku teda neváhajte navštíviť lekára. Riešiť ho ale môžete aj samy. Ako na to?

Čo robiť pri vysokom tlaku

V prvom rade je potrebné odstrániť príčiny vysokého tlaku. Ako už bolo spomínané, okamžite by ste mali prestať so svojimi zlozvykmi. K tým patrí aj prejedanie sa a nezdravá strava. Ak už ale vysoký tlak máte, pomôžete si aj s pomocou prírody. Čo by ste mali urobiť?

  • Na zníženie krvného tlaku pomôže cesnak.
  • Zo zeleniny by ste nemali vynechať petržlenovú vňať, zeler, uhorky, cviklu a baklažán. Tie si dávajte pravidelne, aj ako prevenciu.
  • Aj ovocie je nevyhnutné. Pomôže grapefruit, ktorý má vysoký obsah draslíka. Dávajte si však aj jablká, mango, avokádo a egreše.
  • Hodnotný na minerálne látky a veľmi účinný je včelí med.
  • Ak mávate vysoký krvný tlak, odporúča sa čaj z imela. Imelovú vňať zalejte studenou vodou a vypite na druhý deň.
  • Pomôžu aj ryby, hlavne losos.
  • Pri vysokom tlaku si môžete ako prevenciu dopriať aj horkú čokoládu.

Nezabúdajte na dostatok pohybu, príjem zdravej stravy a minimalizáciu stresu! Dbajte tiež o to, aby ste mali pravidelný prísun vitamínov a minerálov. Chýbať by vám nemal draslík, vápnik, magnézium a omega 3 mastné kyseliny. Tak sa vysokému krvnému tlaku určite dokážete vyhnúť.
Autorské právo: mangostock / 123RF Reklamní fotografie