Čo robiť, ak ste svedkom dopravnej nehody?

Dopravná nehoda je situácia, v ktorej sa môže ocitnúť každý človek. Či už ako samotná obeť – aktér nehody alebo len ako náhodný svedok. V každom prípade však treba vedieť, ako sa pri dopravnej nehode zachovať. Mnohí ľudia, ktorí to nevedia, narobia pri snahe o pomoc viac škody ako úžitku.

Rýchla pomoc pri nehode

Ak ste účastníkom dopravnej nehody, no nič sa vám nestalo a ste schopní poskytnúť pomoc ostatným, mali by ste tak urobiť. To isté samozrejme platí aj v prípade, že ste sa stali svedkom nehody. Aké prvé kroky by ste mali urobiť? V prvom rade platí, že je treba zachovať „chladnú hlavu“. Samozrejme, nie je to vždy jednoduché a ak človek nie je profesionálnym záchranárom, v takýchto situáciách je pokojný len ťažko. S pokojom však všetko ide omnoho lepšie. Postupujte takto:

  • Ak ste ako svedok nehody prišli vlastným autom, zaparkujte ho v dostatočnej vzdialenosti od havarovaného vozidla. A najmä tak, aby neprekážalo prichádzajúcim záchranárskym vozidlám.
  • Na svojom vozidle zapnite výstražné svetlá. Zabránite tak ďalšej nehode.
  • Oblečte si reflexnú vestu! Je treba si uvedomiť, že sa nachádzate stále na ceste a ste v nebezpečenstve.
  • Ak boli s vami v aute spolucestujúci, v žiadnom prípade nesmú ostať v zaparkovanom vozidle na ceste. Kvôli vlastnej bezpečnosti by mali opustiť auto a postaviť sa mimo cesty.
  • Až po vykonaní týchto úkonov pristúpte k havarovanému vozidlu. Samozrejme len v prípade, ak nehorí alebo nehrozí riziko výbuchu. V takomto prípade okamžite volajte hasičov.
  • Po príchode k havarovanému vozidlu sa snažte zatiahnuť ručnú brzdu, aby sa vozidlo viac nepohlo. Ak je to možné, vytiahnite kľúč zo zapaľovania a odpojte auto batériu.
  • Pozor na airbagy! Ak pri nehode „nevystrelili“, existuje riziko ohrozenia.
  • Pristúpte k raneným a skontrolujte ich životné funkcie. Volajte záchrannú službu, ktorej oznámite počet a závažnosť zranení.
  • V prípade, že je nevyhnutná okamžitá prvá pomoc, postupujete podľa telefonických rád, ktoré vám poskytne záchranár na linke.

Z miesta nehody nikdy neutekajte a poskytnutie prvej pomoci neignorujte. Veď si len skúste pomyslieť na to, že v ohrození života by boli vaši blízky. Jednoduchými úkonmi môžete zachrániť život človeka, prípadne udržať ho pri živote do príchodu záchranných zložiek.

Autorské právo: bialasiewicz / 123RF Reklamní fotografie